11
12:02
Godmorgon! ”Det känns bra att döda!”
Godmorgon vackra läsare!
Visst är det underbart att vakna och inse att ännu en varghysteri har tagit över Sveriges bloggar? Tycker inte jag heller. Av den anledningen hänvisar jag er som är intresserade till två platser. HIT och DIT! Där hittar ni en massa människor som tycker att detta är förskräckligt och en massa buhuare som i sorg helt plötsligt älskar vargen.
Så vad ska jag då ta upp? Han den där dubbelmördaren Ulf Olsson har tydligen avslutat sitt liv. Han blev dömd för två mord som han säges ha begått den 20 mars och 4 augusti 1989. Det jag finner lite underligt är det faktum att han faktiskt, enligt vad han själv sagt, har varnat tingsrätten om att han planerat att ta sitt eget liv, han publicerade även ett självmordsbrev på sin blogg och satt inlåst på rättspsyk i Sundsvall men lyckades ändå checka ut. Varför läste inte personalen hans blogg? Och varför lyssnade inte tingsrätten på hans varningar? (Artiklarna, här, här och där!)
Soldaten Robin: ”Det är agressivt, men när vi vinner känns det bra”.
Ja det måste vara underbart att DÖDA människor. Oj förlåt, jag glömde att svenska soldater dödar för fredens skull! ”Om någon har försökt att döda oss och vi inte dör, det känns väldigt bra!” jag skriver min tolkning istället, ”Om någon har försökt att döda oss men vi lyckas döda dem först, så känns det väldigt bra!”.
//jePPe Oskar Lennart Gustafsson













